Część z tych książek służy mi za inspirację, część wzbogaca moją wiedzę o Ameryce i amerykanach (chociaż to najlepiej doświadczać samemu, bo opinie bywają różne). Są też książki które "na poważnie" zajmują się tematyką USA, ale te pozycje polecam naprawdę zaangażowanym.
Jeśli planujecie wyprawę do USA, chcecie się zabrać za mną , lub po prostu jesteście ciekawi co inni sądzą o kraju kowbojów oto moje propozycje :
1. Co prawda kolejność jest losowa. ale ten przewodnik służy mi już 3 raz i jest bezcennym źródłem wiedzy.
To przewodnik po USA, Baedekera, z 2011 r. Ma już swoje lata, ale wówczas był to #1 w księgarniach jeśli chodzi o przewodniki. Zresztą na tamte czasy, przewodnik po USA był jeszcze tylko Pascala, zdecydowanie mniej przystępny. Ten posiada mnóstwo informacji, opisuje najciekawsze miejsca w danym stanie, i rzadko kiedy się myli jeśli chodzi o atrakcyjność :) Wszystko podane w naprawdę fajnej formie. Nie wyobrażam sobie moich podróży bez tej pozycji
2. To nowość, książka opisuje kilka najciekawszych tras po USA, wraz z dokładnym opisem tego co możemy spotkać . Tutaj szukam inspiracji. Świetna pozycja, ale nie obejmuje każdego miejsca w USA
3. Droga 66, Warkomska.
To pozycja, która bardzo się wam przyda , jeśli interesuje was tematyka legendarnej route 66. Pani Warkomska przemierza całą "królową amerykańskich dróg" w starym śladzie. W przewodnikach znajdziecie, tylko opis kilku lokalizacji (często nieatrakcyjnych). Dzięki tej książce w 2013 r, poczułem ducha tej drogi.
A to już ekstremalna podróż, starym VW organizowana i opisana przez grupę studentów. Tą książkę czyta się w dwa wieczory. Inspiruje i pokazuje, że wypady do USA potrafią się zamknąć w budżecie polskiego studenta. Ok, jest lekko ekstremalnie, ale niektórzy lubią tak. Poza tym krótki ale przystępny opis miejsc odwiedzany przez sympatyczną ekipę ze Świdnicy :)
5. Wałkowanie Ameryki i Ameryka po kawałku. Marka Wałkuskiego.
Fantastyczny opis ameryki i amerykanów oczami reportera radiowego, mieszkającego w USA. Te pozycje szczególnie mi się podobają, gdyż opisują Amerykę w sposób w jaki ja ją widzę. Świetne źródło wiedzy dla ludzi, którzy do Stanów się nie wybierają, a chcieliby wiedzieć o amerykanach więcej niż to, że są grubi i nie wiedzą gdzie jest Polska :)
6. Wrony w Ameryce
Kolejny reporter (TVN) opisuje USA swoimi doświadczeniami. Jest tu już więcej sceptycyzmu i widać, że pan Marcin, nie zawsze zadowolony jest z życia w USA.
7. Odkrywanie Ameryki Maxa Kolonko
Tego pana nie trzeba chyba przedstawiać. Książka ma już swoje lata, ale jest warta przeczytania. Co prawda mam wrażenie jakby to pan Max był postacią pierwszoplanową, a Ameryka tłem, ale wciąż można się sporo dowiedzieć o USA.
8. Śladami Steinbecka
A to już ekstremalna pozycja, i to nie tylko dlatego, że to jedyna pozycja bez obrazków.
Steinbeck to amerykański, pisarz, noblista, który ponad pół wieku temu kupił pickupa i wyruszył w podróż po USA, "poznawać" swój kraj. 60 lat później, holenderski dziennikarz wyrusza jego śladami i sprawdza jak bardzo zmieniła się Ameryka i jej społeczeństwo. Ciekawa pozycja, ale nie znajdziecie tutaj opisu ciekawych miejsc. Geert pisze głównie o problemach amerykańskiego społeczeństwa i źródła tych problemów. Jego wizja ma charakter mocno pesymistyczny, ale podróż odbywała się w czasach kryzysu finansowego. Warto, ale tylko jak bardzo bardzo interesujecie się USA.
9. Przez trzy Ameryki.
Kolejnych pozycji nie czytałem, ale zamierzam :) W tej książce opisana jest fantastyczna podróż, przez całą Amerykę. Ale nie państwo tylko kontynent, i to w zasadzie dwa (Ameryka Północna i Południowa). Chce pewnego dnia zawitać tez do tej ameryki na drugiej półkuli, więc myślę, że będzie to fajna pozycja :)
10. Wyspa na prerii.
Tego pana przedstawiać chyba nie trzeba. Co prawda nie jestem jego wielkim fanem, ale z ciekawości jak opisuje Amerykę zakupiłem tą pozycję.
Cejrowski opisuje Arizonę. Jestem ciekaw jak odbiera ten stan (to jeden z moich ulubionych), i liczę, że dowiem się czegoś nowego :)
11. Zapiski z wielkiego kraju
Bestseller brytyjskiego dziennikarza, który wybrał się w podróż po USA, i w krzywym zwierciadle opisuje amerykanów.
I to na tyle, chociaż ostatnio literatury o USA przybywa w zastraszającym tempie :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz